GYŰJTŐKÖRI SZABÁLYZAT
Balatonkenese város könyvtára (Közművelődési Intézmény és Könyvtár, 8174 Balatonkenese, Táncsics M. u. 22.) általános gyűjtőkörű nyilvános könyvtár, alapfunkciójából adódóan a város, illetve a lakóterület lakosságát, emellett üdülőhelyi jellegéből adódóan a jelentős számú nyaralóközönséget hivatott irodalommal, információval és tájékoztatással ellátni felnőtt és gyermek-, ifjúsági részleg működtetésével.
A közigazgatásilag Balatonkeneséhez tartozó Balatonakarattyán fiókkönyvtárat működtet.
A könyvtári állomány gyarapodása a következő módokon történik:
- vétel
- ajándék
- csere
- köteles példány
A könyvtár állományszerzési stratégiájának meghatározása alapvetően gyűjteményének meglévő adottságai és az információszolgáltatással kapcsolatos használói igények figyelembevételével történik.
A beszerzett dokumentumok mennyisége, a felnőtt, gyermek- és ifjúsági irodalom, szép- és ismeretterjesztő irodalom aránya, olvasórétegek közötti megoszlása a beiratkozott olvasók összetételéhez, szükségleteihez arányosan és rugalmasan igazodik.
Külön figyelmet fordít a könyvtár a helytörténeti és a tájegységre vonatkozó néprajzi művek gyűjtésére. Földrajzi művekből kiemelten: régészet, honismeret, útleírások, Balatonakarattya, Balatonkenese, a Balaton és környéke, kistérséggel kapcsolatos kiadványok, megyére vonatkozó információk.
Helyi személyek (élők és már nem élők) műveinek gyűjtése (pl.: Soós Lajos, dr. Kis András, Kecskés József, Vér Lászlóné, Pauló Béla… stb.), valamint helyismereti dokumentumok: könyvek, időszaki kiadványok, szakdolgozatok, tanulmányok, önkormányzati ülések jegyzőkönyvei, térképek, fotók, képeslapok, CD-k, DVD-k gyűjtése kiemelten fontos feladata a könyvtárnak.
Legalább 100-200 dokumentumból álló idegen nyelvű (elsősorban német) állomány kialakítása a külföldi turisták részéről nyaranta tapasztalható igényekhez igazodva Ezek közül csak azok a dokumentumok kerülnek beleltározásra, amelyek beletartoznak a könyvtár gyűjtőkörébe.
Segédkönyvtári állományban gyűjti a könyvtári munka kézikönyveit.
A nemzetközi könyvtermésből a nívós szép- és szakirodalom, a klasszikus és mai művek reprezentánsainak, felnőtt, gyermek- és ifjúsági irodalom, kézikönyvek, általános segédkönyvek, hangzóanyagok, DVD-k (mesefilmek, ismeretterjesztő filmek, kötelező olvasmányok) számítógép segítségével olvasható ismeretterjesztő dokumentumok (CD-ROM), zenei CD-k (főleg klasszikus zene).
Gyermek- és ifjúsági művek között elsőbbséget élveznek a „kötelező olvasmányok”, melyeket a gyakori kölcsönzések miatti gyors elhasználódás okán rendre pótolni szükséges.
2.
A napilapok és folyóiratok beszerzése az anyagi lehetőségek lehető legoptimálisabb kihasználásával történik. Az üdülőváros speciális jellegéből adódóan télen és nyáron nem egyenletesen merül fel igény a különböző lapokra, ezeket rugalmasan alakítja a könyvtár az olvasói szokásokhoz, törekedve arra, hogy minden korosztályú, minden érdeklődési körű látogatót kielégítsen. Kifejezetten és kizárólag színvonalas, a bulvárjelleget nélkülöző heti- és havi lapokat (Nők Lapja, Blikk Nők, Baba, Kismama, Lakáskultúra, Otthon, Élet és Tudomány, Természetgyógyász Magazin, Kincskereső, Patika Magazin, Balatoni Futár, Nationale Geographic … stb.) , megyei napilapot (Napló), legalább két féle országos napilapot (Magyar Nemzet, Népszabadság), és természetesen a havonta megjelenő helyi Balatonkenesei Újságot gyűjt és őriz a könyvtár. Az utóbbi kiadványt tartósan és hiánytalanul, a színes folyóiratokat 1-5 évig, a napilapokat ½ évig. Huzamosabb tárolásra a korlátozott elhelyezési lehetőség miatt nem vállalkozhat. Amennyiben olvasói kérés indokolja, más könyvtáron keresztül (pl. EKMK) másolat formájában a könyvtár megszerzi a kért folyóirat-, vagy újságcikket.
Az olvasók megtartása érdekében - ugyan korlátozott mennyiségben, de szükséges az általuk keresett, igényelt, azonban kevésbé nívós, szórakoztató olvasmányok gyűjtése is azzal a feltétellel, hogy mind a dokumentumok elhelyezése, mind a könyvtárvezető javaslatai, kínálásai a minőségi irodalom irányába terelje az olvasókat.
A könyvtár semminemű dokumentumot nem enged falai közé, melyek sértik a morális, vagy érzelmi normákat (pl. pornográfiával kapcsolatos kiadványok).
Dokumentumok beszerzése a következő helyekről történik: helyi és más könyvesboltok, internetes cég (pl.: Libri), könyvkereskedelmi cég (pl.: KELLÓ), könyvkiadók (pl. Tinta Kiadó), stb. Az ajándékba kapott (olvasóktól, könyvtárlátogatóktól, hagyatékból származó) könyvek, folyóiratok közül csak azok kerülnek beleltározásra, amelyek a könyvtár gyűjtőkörébe tartoznak.
A könyvtári dokumentumok egyedi és csoportos nyilvántartásban kerülnek bevételezésre. A papír alapú és a jelenlegi elavult DOS alapú MICRO ISIS nyilvántartás helyett integrált rendszer mielőbbi bevezetésére lesz szükség.
A gyűjtemény folyamatos fejlesztése, gyarapítása mellett legalább olyan fontos az állomány rendszeres, tervszerű apasztása a főkönyvtárban és a fiókkönyvtárban egyaránt. A fizikailag tönkrement, vagy tartalmilag elavult dokumentumok kivonása és a koncepcióban meghatározott módon történő gyűjteménygyarapítás, annak feltárása, megőrzése, védelme, gondozása és rendelkezésre bocsátása, az állomány és a szolgáltatások elérésének biztosítása mellett fontos a könyvtárak közötti dokumentum- és információcserében (Könyvtárközi kölcsönzés, ODR) való részvétel.
A dokumentumok selejtezése, állományellenőrzés a 3/1975.(VIII.17.) KM-PM.rend. szerint történik.